Dünya'da franchising sistemi ile ilgili örgütlenmeler nelerdir?

 


Franchising yapilan her ülkede yalnizca bir dernek kurulmustur. 1995 sonu itibariyle 36 ülkenin her birinde tek bir franchise dernegi faaliyettedir. Bu ülkeler sirasiyla:


Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, Hong Kong, Ingiltere, Irlanda, Ispanya, Israil, Isveç, Italya, Japonya, Kanada, Macaristan, Malezya, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Singapur, Slovakya, Yunanistan.


Franchising konusunda uluslararasi örgütlerin en eskisi IFA (Uluslararasi Franchise Dernegi) ABD'de kurulmustur. Amerika disindan franchise veren firmalardan 800 üyesi bulunmaktadir. Bütün ülkelerdeki dernekler, UFRAD da dahil olmak üzere IFA'da kardes dernek statüsündedir.


Avrupa'daki franchise derneklerinin üst kurulusu ise EFF-Avrupa Franchise Federasyonudur.


UFRAD'in EFF'ye üye olabilmesine izin veren Bakanlar Kurulu karari çikmis, üyelik için basvurulmus, islemleri halen sürmektedir. Her ülkede yalnizca bir tek dernegin olmasi, franchise derneklerine bir takim fonksiyonlar yüklemistir. Devletten beklenecek hizmetlerin bir kismini da bu dernekler üstlenmislerdir.


Örnegin EFF, "Dürüst Franchise Ilkeleri" ile uygulamaya belli standartlar getirmis ve üyelerinin uymasini zorunlu tutmustur. ABD'deki ve Kanada'daki derneklerde kendi üyelerine yönelik benzeri ilkeler getirmislerdir. Franchise Konusunda bilgi ve istatistiklerin toplanma yeri de dernek olmaktadir. Arastirmacilar ve yatirimcilar aradiklari bilgileri derneklerden edinmektedirler. Dernekler fuar düzenlenmesinde de öncü rol oynamaktadir.