Dünya'da franchising sistemi yasal yönden tanimlanmasi nasil yapilmaktadir?

 


Franchise'in yasal düzenlenmesi ülkeden ülkeye farkliliklar göstermektedir. Bu açidan uygulamayi iki ana grupta toplamak mümkündür.

 

ABD basta olmak üzere, bazi ülkelerde franchising ayrintili biçimde yasal düzenlemelere konu olmustur. Bunun için ABD'de ayri bir Franchise Yazisi (Franchise Investment Law) ve Ticari Düzenleme Kurallari (Trade Regulation Rules) mevcuttur. Böylece franchise bu ülkede federal devletin ve eyaletin koydugu siki kurallara göre yürütülür.

 

Daha çok Kara Avrupa'sinda, bu konu yeni oldugu için yasal düzenleme yoluna gidilmemistir ve franchising uygulamasi genel hukuk düzeni içinde yürütülmeye çalisilmistir.

 

Avrupa franchise faaliyetlerinin ABD'deki seviyeye ulasmasi için uzun bir yol kat edilmesi gerektigini göstermektedir. Ancak günümüzde, Avrupa'daki franchising uygulamalari, ABD'deki franchisinge benzer seviyede iken sahip olunmayan bilgi seviyesinden de yararlanma imkanina sahiptir. Her ülkede Ulusal Franchise Dernegi kurulmus ve bunlar daha sonra Uluslararasi Franchise Dernegi'nde (IFA) birlesmislerdir. Ayrica Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) tüm ulusal birliklerce yerel sartlara adapte edilerek uygulanmak üzere gerekli ahlak kurallarini (Codes of Ethics) kabul etmistir.