Franchising ile ilgili bilgi alinabilecek kuruluslar hangileri ve hizmetlerinin kapsami nelerdir?

 

UFRAD- Franchising Dernegi, Türkiye'de franchising sisteminin gelismesi, saglikli bir sekilde yerlesmesi ve yürütülmesi, sisteme güven duyulmasini saglamak amaci ile 1991 yilinda kurulmustur.

UFRAD'in amaci, franchising'in Türkiye'de dogru bir biçimde ögrenilmesini ve saglikli bir biçimde gelismesini saglamak, temel kurallari belirlemek ve uygulanmasini saglamak, Türk hukuk sistemi içinde yerini bulmasi ve sisteme güven duyulmasi için gerekli çalismalari yapmak ve sistemin gelismesi için bilgi kaynaklari olusturmaktir.

 

DÜRÜSTLÜK ve AÇIKLIK ILKELERI

UFRAD üyeleri, UFRAD'in 1995 yilinda kabul ettigi "Dürüstlük ve Açiklik Ilkeleri"ne uymayi taahhüt etmistir.

Dürüstlük Ilkeleri Avrupa devletlerindeki franchise verenlerin gönüllü olarak benimsedigi temel ilkelerdir.

Açiklik Ilkeleri ise, ABD'de halen geçerli kanunlara göre, franchise almak isteyenlere verilecek olan bilgi paketini tanimlamaktadir.

Üyeler hakkinda UFRAD'a gelen sikayetler degerlendirilerek, gerekirse üye firmanin hatali uygulamasi sona erene kadar ismi listeden çikartilir. Yani bir anlamda "Beyaz Liste" yapilmaktadir. Bu listedeki firmalari yatirimcilar nezrinde avantajli duruma getiriyor, listede yer almayanlari ayni ilkeleri uygulamaya özendiriyor, yatirimcilari koruyor.

 

YASAL ÇERÇEVE

UFRAD, ülkemizde franchising sisteminin güvenilir kalmasi için çalismaktadir. Mevzuattaki eksikliklerin tamamlanmasi için yurt disindaki uygulamalari izlemektedir. Kamu yetkileri nezdinde franchising'i ve ihtiyaçlarini tanitmak için girisimlerde bulunmaktadir.

Türkiye'de UFRAD üyesi olmayan franchise zincirleri de var. Bunlarin bir kismi simdilik franchise vermedikleri için UFRAD'a üye olamiyorlar, bir kismi üyelik için basvurmamistir, diger bir kismi da çesitli nedenlerden dolayi üyelikten çikartilmislardir.