Yükümlülükler

 

Franchisor asagidaki sartlari yerine getirmelidir:

 

o Bir is sistemini franchise zinciri haline getirmeden önce, makul bir süre boyunca ve en azindan bir örnek isletmede basariyla yürütmelidir.

 

o Zincirin isim, marka ve diger ayirt edici özelliklerin sahibi olmali veya yasal olarak kullanim hakkina sahip olmalidir.

 

o Anlasma süresince bireysel Franchisee'ye baslangiçtaki egitimi ve sürekli ticari veya teknik destegi verebilmelidir.

 

 

 

Bireysel franchisee asagidaki sartlari yerine getirmelidir:

 

o Franchise isletmesinin gelismesi ve franchise sisteminin ortak kimligi ve sayginliginin korunmasi için azami gayreti göstermelidir.

 

o Franchisor'in verimli yönetimi için, Franchisee performansinin ve mali durumunun belirlenmesini kolaylastiracak isletme bilgilerini vermelidir. Franchisor'in talebi üzerine Franchisor' in ve/veya temsilcinin bireysel franchisee'nin isletme kayitlarinda makul zamanlarda çalismasina izin verilmelidir.

 

Her iki tarafin sürekli yükümlülükleri


Taraflar birbirleriyle iliskilerinde dürüst davranmalidirlar. Franchisor anlasmanin her ihlalinde, bireysel franchisee'sini yazili olarak ikaz etmeli ve kusurun giderilmesi için makul süre tanimalidir.


Taraflar sikayet, tasa ve anlasmazliklarini samimi ve iyi niyetle, dürüst ve makul dogrudan temas ve müzakere ile çözmelidir.